Home

9 lutego zapraszamy na koncert i warsztaty kołysanek w jidysz dla dzieci i dorosłych z Olą Bilińską. 



Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowe warsztaty, które zakończą się koncertem uczestników zajęć. Poprowadzi je Ola Bilińska. Spotkanie odbędzie się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 9 lutego o 16.00.

Bilety można kupić tylko w Centrum Dialogu Łódź (ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych, poniedziałek - piątek: 9 - 18, weekend: 12- 18) w cenie:

10 zł dziecko
5 zł rodzic

Płatność gotówką. Na wydarzenie nie ma rezerwacji.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci 4-12 oraz opiekunów.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Kołysanki - kto ich nie lubi? To ostatnia rzecz, którą w dzieciństwie słyszymy przed zaśnięciem... Muzyka, która zmienia się w sen. Płynie z ust mamy, taty, babci - kogoś, kto nas bardzo kocha.
Kołysanki śpiewają rodzice dzieciom od wieków, na całym świecie. Śpiewały je także kiedyś żydowskie mamy swoim dzieciom. Zapraszam serdecznie dzieci i rodziców na muzyczną podróż w przeszłość, w świat dzieciństwa – i w podświadomość! - podczas której posłuchamy tych pięknych pieśni w zupełnie zaskakujących, nowoczesnych interpretacjach.
Paru takich starych kołysanek nauczymy się też razem - ale nie będzie to tylko nauka tekstu i melodii! Będzie się działo!

- poznamy odrobinę język jidysz, którym kiedyś mówili w Polsce Żydzi
- będziemy uruchamiać naszą dźwiękową wyobraźnię i "malować dźwiękiem" muzyczne obrazy
- dowiemy się, że można korzystać z instrumentów w zupełnie nieoczekiwany sposób (bo wcale nie muszą być tym, czym się wydają!)
- poznamy nowoczesne elektroniczne instrumenty i nauczymy się ich używać
- za ich pomocą stworzymy elektroniczny chór i orkiestrę perkusyjną

Zapraszam Was serdecznie na kołysankowe koncerto-warsztaty!
Ola Bilińska

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

OLA BILIŃSKA to wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski.

W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG, w międzyczasie działając w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych PŁYNÓW, przez neo-bigbitową MUZYKĘ KOŃCA LATA, czy śpiewając ze ZBIGNIEWEM WODECKIM I MITCH AND MITCH ORCHESTRA AND CHOIR.
Z Danielem Pigońskim stworzyła elektroniczno-piosenkowy duet BYE BYE BUTTERFLY, którego płyta „Do Come By“ spotkała się ze świetnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy.

Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku - nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „LIBELID – pieśni miłosme jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W tym roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „THE NAME’S BAJGELMAN“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi.

W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „KUCZ/BILIŃSKA“ nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta BABADAG: „Šulinys“ inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach w Polsce i w Europie.

Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio Moretti, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski.

Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów, a równolegle z działałnośnią koncertową prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.