Gainsbourg na nowo

Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny przygotowują nasz koncert główny.

 

Różne aspiracje, odmienne artystyczne drogi, wspólna fascynacja elektroniką. Za muzyczną oprawę naszego koncertu głównego odpowiadają Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny. Pierwszy z nich kojarzony jest przede wszystkim z muzyką filmową i produkcjami we współpracy z Tomkiem Makowieckim, Gabą Kulką czy Melą Koteluk. 

Hasło Kultura buntu, przyświeca też muzycznej stronie wydarzenia. Najważniejszym jej punktem będzie koncert w Teatrze Muzycznym w Łodzi „Serge Gainsbourg. Piosenki”. Wystąpią w nim Maria Peszek, Ania Rusowicz, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Fismoll, Natalia Grosiak, Tymon Tymański, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach, Skubas, Kortez i John Mitko.

Artyści zinterpretują na nowo, przetłumaczone na polski odważne teksty francuskiego barda, autora niezliczonych przebojów i równie licznych skandali. Serge Gainsbourg był jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów estrady francuskiej XX wieku. Tworzył jazz, rock and roll, reggae, a nawet rap. W tym roku przypada 90. rocznica jego urodzin.

To dobry moment, żeby przekonać się, że płyty Gainsbourga stanowią nieustające źródło inspiracji dla kolejnych generacji – podkreśla Marcin Tercjak, pomysłodawca wydarzenia i kurator muzycznej sekcji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.  O to, żeby wszystkie utwory zyskały nowoczesną, czasem zaskakującą oprawę zadba kolektyw producencki: Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny, co jest gwarancją znakomitego poziomu artystycznego przedsięwzięcia dodaje Tercjak.

Daniel Bloom to artysta wszechstronny: kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista.  Uznanie przyniosły mu ścieżki dźwiękowe do filmów Jacka Borcucha  „Wszystko co kocham", „Nieulotne” czy „Tulipany” (nagrana wspólnie z Leszkiem Możdżerem, za którą artyści otrzymali nominację do Orłów). Tworzy niebanalne i nastrojowe kompozycje, czego przykładem jest jego autorska płyta „Lovely Fear”. Chociaż zaczynał na perkusji w zespole punkowym to szczególnie upodobał sobie organy i syntezatory analogowe.

Te ostatnie lubi również producent i kompozytor Bartosz Szczęsny. Już jako nastolatek rozpoczął grę na pianinie, dzięki czemu w późniejszym okresie z łatwością opanował tajniki sprzętu do produkowania własnych kompozycji.  Artysta, nominowany do nagrody Fryderyki za produkcję debiutanckiego albumu The Dumplings, ostatnio kojarzony jest głównie z projektem Rebeka, który tworzy razem z Iwoną Skwarek.

Koncert „Serge Gainsbourg. Piosenki”, odbędzie się 9 września 2018 roku.  Repertuar został dobrany w taki sposób, by pokazać wszystkie etapy twórczości Serge’a Gainsbourga, także tej, powstającej z myślą o innych wykonawcach, takich jak France Gall czy Francoise Hardy. Przekładów piosenek na język polski dokonali Rene Koelblen, Piotr M. Cieński i Stanisław Waszak. Nad stroną wizualną koncertu czuwa Tomasz Filipiak.

Sprzedaż biletów już trwa. Teraz kupić je można w cenie od 50 do 80 złotych. Od 26 sierpnia, na dwa tygodnie przed koncertem ich ceny wzrosną (od 60 do 90 złotych). Bilety kupować można w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi oraz online.