Na konferencji prasowej ogłosiliśmy program tegorocznej edycji
Gwiazdy zaśpiewają Gainsbourga w Teatrze Muzycznym i z Rebel Babel Ensamble na Starym Rynku. Anna Baumgart stworzy feministyczny performans, a Agnieszka Jakimiak wyreżyseruje celebrycką teatralną galę dla buntowników. Będą wydarzenia spektakularne jak Deambuloscopie na Rynku Manufaktury i kameralne jak potańcówka w Hotelu Grand. Do tego koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania w świątyniach. Nasz Festiwal to 10 dni i ponad 40 wydarzeń spiętych hasłem Kultura Buntu. Ogłosiliśmy program wrześniowej imprezy.
Już pierwszego dnia, 7 września, na naszej scenie na Starym Rynku wystąpią Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson czy Zeus. W ramach projektu Rebel Babel Ensemble wsparci zostaną między innymi przez orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i Poczty Polskiej. Przed tym gigantycznym zespołem wystąpi Balcanscream, grupa grająca bałkański mix jazzu, samplingu i hip-hopu. Tego dnia nad rynkiem rozpościerać się już będzie SPREAD – artystyczna instalacja autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego, a porządku pilnować będą SuperCops, czyli performerzy z Izraela. Najmłodsi w mini miasteczku, przygotowanym przez mBank – naszego sponsora i jego mFundację, zmierzą się z wyzwaniami matematycznymi i powalczą o nagrody.
W sobotę, 8 września, swój performans-instalację zaprezentuje Anna Baumgart. Wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by wskazać najważniejsze dla naszego regionu kobiece postaci i dyskutować aktualną sytuację kobiet w Polsce. Z kolei w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki otwarta zostanie wystawa główna festiwalu: Biegnij. Stary świat jest za tobą. Jej kuratorka, Agnieszka Zawadowska zbuduje pejzaż dekady lat 60. i 80., wykorzystując filmowe kadry i etiudy ówczesnych studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, a także cytaty literackie czy fragmenty reklam.
To nie jedyne sobotnie wydarzenie w Fabryce Sztuki. Tamtejsza klubokawiarnia Format stanie się sceną dla trzech koncertów o wspólnym tytule Na Wschód. Wystąpią: rosyjski duet AIGEL, Igor Boxx z projektem Fyodor, inspirowanym twórczością Dostojewskiego, a także w dj-skim secie Konstatnty Usenko, muzyk, ale też autor książek o rosyjskiej kontrkulturze.
Nasz Festiwal to tradycyjnie już działania edukacyjne i spotkania, odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało bogaty program lekcji dla uczniów w różnym wieku. Całe rodziny mogą się wybrać na wędrówkę szlakiem otwartych świątyń, wysłuchać wykładów i poznać cztery wielkie wyznania, które budowały Łódź. Zainteresowani lepszym rozpoznaniem lokalnego kontekstu tytułowego buntu mogą natomiast wziąć udział w panelach dyskusyjnych, poświęconych włókniarkom łódzkim i łódzkiej kontrkulturze.
Niedziela, 9 września, to przede wszystkim czas gwiazdorskiego koncertu Serge Gainsbourg. Piosenki w Teatrze Muzycznym w Łodzi z udziałem między innymi Marii Peszek, Darii Zawiałow, Tymona Tymańskiego, Fismolla czy Tomka Makowieckiego. Wcześniej, w Muzeum Miasta Łodzi studenci z Rosji zagrają spektakl Turgieniew w Polsce, a w Ośrodku Propagandy Sztuki otwarta zostanie wystawa fotografii Clausa Friedricha Rudolpha i rzeźb Tanyi Krylovej. Też w niedzielę warszawski Teatr Dramatyczny i Malabar Hotel pokażą w Arlekinie Tutli Putli – głośne przedstawienie, oparte na operetce Witkacego.
W tygodniu nie zwalniamy. W poniedziałek, 10 września, zapraszamy do Studia im. H. Debicha w Radiu Łódź na nastrojowy koncert w jidysz Libelid, w wykonaniu Oli Bilińskiej z zespołem i do piwnic okazałej kamienicy Pinkusa (róg Kościuszki i Zielonej), gdzie odbędzie się wernisaż wystawy Pusto-stan nienawiści Karoliny Wiktor.
Wtorek, 11 września, to dzień premiery spektaklu Agnieszki Jakimiak Gala `68. Wolność to luksus, wyprodukowanego we współpracy z Teatrem Nowym. Wieczorem w Fabryce Sztuki wystąpi legenda łódzkiej kontrkultury grupa JUDE.
Do Łodzi po raz kolejny przyjeżdża Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. Dwukrotnie, w środę i czwartek, pokaże sztukę Kariera doktora Rusa, zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. W czwartek, 13 września, pokazany zostanie też Dybuk, w reżyserii Mai Kleczewskiej, Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Drugi piątek Festiwalu to czas słynnych już Dakh Daughters z Ukrainy. Do Teatru Nowego powinni wybrać się ci, którzy lubią energetyczne połączenie teatru, kabaretu, burleski, słowa mówionego, tradycyjnego śpiewu, punka i sztuk wizualnych. Piątkowy wieczór zakończy się w Hotelu Grand, gdzie na potańcówkę zaprasza Big Band Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów.
W tym samym miejscu rozpocznie się festiwalowa sobota, bo Hotel Grand stanie się scenografią dla gry miejskiej Kładę cię teraz do snu, przygotowanej przez Stowarzyszenie Topografie. Po rozgrywce można się przenieść na Pasaż Schillera, gdzie Klinika Lalek zaprezentuje swój Cyrk Tarabumba.
Sobotni wieczór publiczność spędzić może na premierowym koncercie Hani Rani i Christiana Loefflera. Program NEST, łączący muzykę klasyczną z elektroniczną powstaje specjalnie dla łódzkiego festiwalu. Dzień zakończy widowiskowy podniebny site specific Lepiej, przygotowany przez grupę LineAct tak, by korespondował z przestrzenią Starego Rynku.
Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 16 września na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze francuski teatr Pipototal uruchomi swoje imponujące machinarium w barwnym i radosnym programie dla całych rodzin.
Na zakończenie tegorocznej edycji przygotowano podwójny koncert. W Teatrze Nowym wystąpi najpierw Ania Rusowicz ze swoim najnowszym projektem niXes, a następnie izraelska kompozytorka i wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure.
https://2020.4kultury.pl/2-news/160-znamy-program#sigProId2dd9f886df