Gala w konkursie

„Gala ’68. Wolność to luksus” w prestiżowym konkursie.
Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” w reż. Agnieszki Jakimiak, będący koprodukcją festiwalu Ł4K i Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, został zakwalifikowany do 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.
 
Przedstawienie, nawiązujące do motywu przewodniego ostatniej edycji festiwalu – Kultura buntu, jest odniesieniem do politycznej gali oscarowej i bojkotu festiwalu w Cannes w 1968 roku. „Bawimy się z konwencją narzuconą przez gale filmowe, oscarowe, muzyczne. Zastanawiamy się, na ile różne ruchy buntownicze, ruchy oporu mogą być przedstawione w teatralnej formie oraz jak możemy kontestować pewne ideały, które zostały zaproponowane przez pokolenie 1968 roku – mówiła w wywiadzie dla Radia Łódź reżyserka Agnieszka Jakimiak. Spektakl można wciąż oglądać w Małej Sali Teatru Nowego. Na scenie występują: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski. Najbliższe spektakle odbędą się 30 listopada oraz 1 i 2 grudnia. Bilety można kupować w kasie Teatru i online.