CURATORS

Nazywany „białym Armstrongiem” i „drugą trąbką świata,” Edi Rosner był wybitnym żydowskim artystą jazzowym, który w Łodzi miał swój klub. Nic więc dziwnego, że to właśnie pochodzący z Łodzi artyści postanowili przypomnieć tę fascynującą postać. Koncert zespołu Edi Rosner Jazz Band w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Klubie Scenografia 10 września o g. 18.00. Z kolei jazzowo-swingowo potańcówka z muzyką Rosnera rozpocznie się o 21.00.

Burzliwe i chwilami niewiarygodne losy jednego z najlepszych trębaczy jazzowych w Europie wydają się być gotowym scenariuszem filmowym. Artysta urodził się w 1910 roku w Berlinie, jednak po dojściu Hitlera do władzy przeniósł się do Polski. W Warszawie założył zespół, który szybko zyskał wielką popularność, w Łodzi król jazzu i swingu otworzył swój własny klub Chez Adi. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Związku Radzieckiego, gdzie zorganizowana przez niego orkiestra estradowa została uznana za najlepszy zespół tego rodzaju. Pracowali dla niego znani radzieccy kompozytorzy i soliści. Posądzony o szpiegostwo został w Moskwie aresztowany i skazany na osiem lat więzienia. Po opuszczeniu łagru pozostał w Związku Radzieckim, gdzie stał się najbardziej rozpoznawalnym artystą estradowym, liderem własnej orkiestry rozrywkowej i jednym z 10 najbogatszych obywateli ZSRR. W 1973 roku po skutecznej aplikacji o wizę do USA został wydalony do Niemiec, a decyzją ministra kultury ZSRR jego kontrakty płytowe zostały anulowane, taśmy z nagraniami odmagnetyzowane, a wszelkie wzmianki o artyście usunięte z dostępnych archiwów. Ostatnie lata życia spędził w skrajnej nędzy w rodzinnym Berlinie.

 – Czas na przywrócenie pamięci o człowieku tworzącym ponad schematami, żyjącym w czasach historycznej i politycznej zawieruchy, który zostawił po sobie niezwykły dorobek twórczy i historię będącą marzeniem każdego scenarzysty – mówi Marcin Tercjak, kurator muzyczny Festiwalu Łódź Czterech Kultur. – W ramach projektu łódzcy artyści pod przewodnictwem artystycznym kompozytora i trębacza Macieja Fortuny zaprezentują współczesne interpretacje muzyki Rosnera podczas koncertu oraz potańcówki – dodaje kurator. W programie zarówno utwory skomponowane przez samego artystę, jak również wykonywane przez jego orkiestrę. Wśród nich jeden z największych szlagierów Rosnera: Cicha woda, do którego słowa napisał Ludwik Jerzy Kern, ale także Rosita, Zapomniana uliczka Harrisa, Blue Prelude, Caravan Duke’a Ellingtona, Piosenka o mojej Warszawie, Mandolina, gitara i bas. Łącznie zespół zaprezentuje 15 nowoczesnych aranżacji utworów, które w sposób wirtuozerski przybliżą artystyczną drogę i wyjątkową, zapomnianą w Polsce historię Ediego Rosnera. Skład zespołu: Maciej Fortuna – kornet, aranżacje, koncepcja, scenariusz; Iza Połońska – śpiew; Adam Rymarz – śpiew; Sławomir Cichor – kornet; Robert Żelazko – puzon, sakshorn barytonowy; Radosław Szulc – puzon; Michał Walczak – tuba; Witold Janiak – pianino; Kamil Miszewski – perkusja. Bilety: 20 zł – koncert oraz 15 zł – potańcówka.

10.09, g. 18.00 | Edi Rosner Jazz Band, koncert, wydarzenie biletowane | Scenografia, ul. Zachodnia 81/83 kup bilet >>>

Partner wydarzenia:

sowiero logo