KURATORZY

Marcin Tercjak
/ muzyka

 

Nie sposób opowiedzieć o nowym Festiwalu, nie wróciwszy na chwilę do 14 września 2019 roku. Tego dnia w Teatrze Muzycznym zaprezentowaliśmy koncert „Znikające miasto” – dystopijne widowisko muzyczne, którego roboczy tytuł brzmiał: „Koniec Świata, który znamy”. Wówczas wydał nam się nieco zbyt dosłowny, ale nie wiedzieliśmy jeszcze, że tylko kilka miesięcy dzieli nas od wkroczenia w rzeczywistość, której wizję próbowaliśmy naszkicować.

W marcu tego roku do codziennego słownika trafiły słowa: „kwarantanna”, „lockdown” i „społeczny dystans”, a my musieliśmy zapomnieć o niemal gotowym programie kolejnego festiwalu i rozpocząć pracę od nowa, biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z zagrożenia epidemicznego.

Odłożyliśmy zatem na bliżej nieokreśloną przyszłość duże, widowiskowe koncerty i skupiliśmy się na niewielkich, ale równie inspirujących wydarzeniach. Wciąż mamy nadzieję, że choćby niewielka liczba widzów będzie mogła wziąć w ich udział osobiście, wszystkich zaprosimy natomiast do oglądania transmisji internetowych.

Naszą muzyczną sceną będzie gościnne Debich Studio w Radiu Łódź. Pojawi się na niej między innymi duet Karaś/Rogucki, a także znakomity pianista Witold Janiak, który przygotowuje specjalny program oparty o muzykę z archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. To nasz akcent związany z 75-leciem Łodzi Filmowej.

Finezyjne połączenie neo-klasyki z ambientem i elektroniką zaprezentuje Niklas Paschburg, utalentowany artysta z Hamburga, natomiast ukraińską scenę hip-hopową reprezentować będzie niesamowita alyona alyona.

Zapraszam z nadzieją, że spotkamy się na koncertach w możliwie najliczniejszym gronie.