KURATORZY

ODWOŁANE / Wydarzenie towarzyszące: Płat-ON/OFF

Płat ONOFF

UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE

Czytanie performatywne debiutanckiego dramatu Antoniego Czechowa "Płatonow" będzie podsumowaniem eksperymentu edukacyjnego i artystycznego badającego możliwości kształcenia interdyscyplinarnego studentów łódzkich szkół artystycznych związanych z różnymi dziedzinami sztuki, zapoczątkowanego w styczniu 2020 r.

Dzięki współpracy studentów czterech łódzkich uczelni: Szkoły Filmowej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Łódzkiego powstała grupa twórcza, której uczestnicy dzielą się wiedzą i doświadczeniem, jednocześnie konsultując powstałe w procesie pracy pomysły i rozwiązania z doświadczonymi pedagogami i artystami pełniącymi funkcję opiekunów projektu. Rozważając kwestie związane z interpretacją dramatów Czechowa studenci mogą zapoznać się z szerokim kontekstem kulturowym, w którym powstała i funkcjonuje twórczość klasyka światowej literatury. Korzystając z zaangażowania pedagogów - artystów specjalizujących się w różnych dziedzinach sztuki, uczestnicy projektu otrzymują fachową wiedzę w zakresie sztuki dramatycznej i teatralnej, sztuk plastycznych i muzyki, a także organizacji produkcji teatralnej.

Czytanie perfomatywne "Płatonowa" będzie skoncentrowane wokół tematu doświadczenia pokoleniowego, jakim jest brak punktów odniesienia w tradycjach i systemach wartości mogących stanowić oparcie dla wyborów moralnych i życiowych. Dzięki takiej interpretacji dramatu studenci biorący udział w projekcie mogą sobie odpowiedzieć na pytanie o swoją kondycję duchową w kontekście sytuacji pokoleniowej świetnie uchwyconej w dramacie. Tym samym praca nad pogłębioną interpretacją "Płatonowa" staje się dla nich wehikułem pozwalającym na poszerzenie pola obserwacji samych siebie oraz pogłębienie swojej samoświadomości na poziomie egzystencjalnym i zawodowym.

Studenci scenografii pod opieką dr Izabeli Stronias prowadzącej Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego w Akademii Sztuk Pięknych zaprojektują kostiumy i przestrzeń dla scenicznej realizacji wydarzenia.

Studenci Akademii Muzycznej pod opieką dr hab. Leszka Kołodziejskiego przygotują oprawę muzyczną i wykonają wybrane utwory w trakcie pokazu.

Czytanie perfomatywne odbędzie się na scenie Dużej sali Teatru Nowego. Cała przestrzeń zostanie zaaranżowana jako czechowowski salon, w którym spotykają się postacie dramatu. Publiczność zostanie poproszona o zajęcie miejsc w różnych częściach salonu na scenie, stając się tym samym współuczestnikiem teatralnego zdarzenia. Dzięki temu widzowie będą mieli szansę głębiej wejść w świat Czechowa.

Proces pracy studentów oraz performance zostanie utrwalony w formie video i dokumentacji fotograficznej i udostępniony na stronie Fundacji "Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza" i w mediach społecznościowych.

 

6 września_19.00, Duża Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 15

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie Teatru Nowego od 1 września lub zgłoszenie online na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba widzów zależeć będzie od sytuacji związanej z pandemią. W przypadku niemożności realizacji wydarzenia przy udziale publiczności zostanie przeprowadzony streaming wydarzenia na Facebooku Fundacji "Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza" i Teatru Nowego.

 

 

Czytanie performatywne zostanie poprzedzone spotkaniem wokół książki "Antoni Czechow »Dramaty«", na wydanie której Teatr otrzymał, wspólnie z Fundacją prof. Jacka Orłowskiego - "Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza", dotację w programie MKiDN Literatura. Publikacja  stanowi kompletne wydanie pełnospektaklowych dramatów Antoniego Czechowa. Wszystkie opublikowane utwory zostały przetłumaczone w ostatnich kilkudziesięciu latach przez najwybitniejszych znawców twórczości Czechow takich jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Artur Sandauer , Natalia Gałczyńska, Czesław Jastrzębiec-Kozłowski i Adam Tarn. Publikując klasyczne przekłady, które na stałe weszły do literatury polskiej, chcemy jednocześnie pokazać dramaty Czechowa w nowym świetle, nawiązując do współczesnych badań nad jego twórczością

 

6 września_17.00 w foyer Dużej Sali Teatru Nowego, ul. Wieckowskiego 15

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie Teatru Nowego od 1 września lub zgłoszenie online na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

WYDARZENIE ODWOŁANE

 

TN logo   IT logo2    Łódź kreuje bez info