arm

To będzie niecodzienne widowisko. Tomasz Armada, projektant, członek Domu Mody Limanka  – który sam o sobie mówi: kreatura mody – w ramach naszego festiwalu zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję-performans.

Artysta zapowiada, że będzie to safari poprzez Łódzką Dzicz: sklepy z odzieżą używaną, miejscowe targowiska oraz skansen meblościankowy Domu Mody Limanka. 

Ubrania zostały uszyte własnoręcznie przez projektanta z elementów tekstylnych charakterystycznych dla współczesnej Polski, uzupełnionych o autorskie wzory, druki tkaniny i dzianiny. Różnorodna kolekcja składa się z parodii odzieżowych, asortymentów charakterystycznych dla streetwearu – mody ulicy – a także swojskich odpowiedników paryskiego „hatue couture”, obfitujących w patchworki i eksperymentalne konstrukcje. Na wybiegu w klimatycznych przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pojawią się Tutejsi Nietutejsi, Nietutejsi Tubylcy i Miejscowi Cudzoziemcy. W roli modeli wystąpią: zespół Siksa, Bella Ćwir, członkowie Domu Mody Limanka i inne ikony mody.

Twórczość Tomasza Armady jest sprzeciwem wobec nasilającej się agresji i dyskryminacji na tle seksistowskim, homofobicznym, transfobicznym, rasistowskim i nacjonalistycznym. Projektant poprzez wyśrubowanie stereotypów i ksenofobicznych lęków miejscowych ukazuje polską estetykę w egzotycznym, przejaskrawionym i przerysowanym wydaniu – kontrastującym z lokalnością. Kolekcje Armady, inspirowane między innymi sarmatyzmem, wychodzą naprzeciw modzie dyktowanej przez zachód, powielanej przez rodzimych naśladowców. Jego najnowsza kolekcja ubiorów unikatowych, zainspirowana została współczesnym łódzkim „folklorem”, konfekcją ślubną i weselną. Wstęp wolny.

Prezentacja Konfekcji Tomasza Armady | 14 września, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Budynek D, I piętro, ul. Piotrkowska 282, g.19:00

 

dziki

KTO JEST DZIKI? WITKACY I INNI

Zagłada ostatniego rajskiego zakątka Ziemi jako musical? Na to wpaść mógł tylko Witkacy. Jeśli dodać do tego antropologiczne teksty Marii Czaplickiej i Bronisława Malinowskiego, a całość oprawić w bogactwo form od operetki przez kabaret po teatr lalkowy, otrzymujemy niezwykłą i barwną mieszankę konwencji w jednym przedstawieniu Tutli – Putli. Kto jest dziki?.

Spektakl Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy i Teatru Malabar Hotel zaprezentowany zostanie w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Punktem wyjścia dla widowiska, wyreżyserowanego przez Magdalenę Miklasz jest napisana w latach 20. ubiegłego wieku, a odnaleziona w 1974 roku operetka Witkacego. Konfrontuje ona ludożerców z wyspy Tua-Tua i kombatantów Wielkiej Wojny, która miała być ostatnią, ale Witkacy wiedział, że nie będzie. Tak zwana cywilizacja i tak zwana dzikość przeglądają się tu w sobie jak w lustrze. Z jednej strony mamy znudzenie, chucie i duże pieniądze – czyli kolonializm, z drugiej – egzotyczne narkotyki i fatalizm.  

Twórcy Teatru Malabar Hotel łączą szaloną operetkę Witkacego z tekstami antropolożki Marii Czaplickiej i podróżnika Bronisława Malinowskiego – autora słynnej monografii Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji, by podjąć temat różnorodności kulturowej i zapytać, jaki wpływ wywiera na nas miejsce zamieszkania i społeczeństwo.

Zestawienie trzech tak silnych osobowości, w które wcielają się Anna Stela, Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski, pozwala rozpocząć dialog o trudnych i aktualnych dziś problemach różnorodności kulturowej, emigracji. Widzowie, dzięki opowieści o spotkaniu cywilizacji z tak zwanym dzikim światem sami szukają odpowiedzi na pytanie: i kto jest dziki?

Wstęp jest wolny, jednak obowiązują rezerwacje.

Realizacja: 

reżyseria: Magdalena Miklasz
dramaturgia: Marcin Bartnikowski
scenografia, kostiumy: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski
lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Anna Stela, Marcin Liweń
kierownictwo produkcji: Natalia Mołodowiec

Obsada:

Anna Stela
Marcin Bikowski
Marcin Bartnikowski

Tutli – Putli. Kto jest dziki? | 9 września, Teatr Lalek Arlekin, ul. Wólczańska 5, g. 18:00

Partner wydarzenia:

  teatr arlekin