Miasto opowiedziane językiem sztuki

Zdradzamy pierwsze szczegóły programu.

Jej piosenki śpiewali Iggy Pop czy David Byrne, ona sama zaś wyrasta na legendę paryskiej sceny muzycznej. Za sprawą festiwalu po raz pierwszy w Polsce wystąpi Keren Ann. Wśród pierwszych artystów ogłoszonych przez kuratorów wrześniowej imprezy są również: Teatro Sardegna z Sardynii, Magdalena Kumorek i Mariusz Zaniewski ze swoimi premierami, a także Zespół KAMP! z ponad generacyjnym projektem tanecznym i gośćmi, takimi jak Izabela Trojanowska. W sekcji sztuk wizualnych między innymi Julita Wójcik, autorka tęczy na warszawskim Placu Zbawiciela. 

Hasłem tegorocznej edycji jest Współistnienie, a głównym jej bohaterem współczesne miasto, ponieważ tym razem festiwal koncentruje się nie na historii, a na dzisiejszym, wielkomiejskim obliczu Łodzi.

– Poprzez działania artystyczne, te współbrzmiące i te pozostające w kontraście, przyjrzymy się technikom współistnienia i konfliktom. Zastanowimy się czy umiemy świadomie dostrzec i akceptować inność często zniekształconą przez stereotypy, porozmawiamy o możliwości dialogu pomimo różnic pokoleniowych, odmiennych poglądów, innego spojrzenia na sztukę – zapowiadają organizatorzy festiwalu.
Przykładem perfekcyjnego muzycznego współbrzmienia i niecodziennych kooperacji muzycznych jest koncert Keren Ann zaplanowany w Filharmonii Łódzkiej.

W ciągłej muzycznej podróży między Paryżem, Nowym Jorkiem i Tel-Aviwem Keren zdążyła mocno zaznaczyć swoją obecność na francuskiej scenie muzycznej, zarówno jako wokalistka, jak i kompozytorka oraz autorka tekstów. Po jej piosenki sięgali Iggy Pop, Emanuelle Seigner czy David Byrne’a, a polska publiczność usłyszy ją w utworach z najnowszej, wydanej zaledwie kilka tygodni temu płyty – zapowiada Marcin Tercjak, kurator muzyczny festiwalu. Jego kolejna propozycja to koncert zespołu Kamp!, którego tytuł Hot Dance Party nie pozostawia wątpliwości, że taneczne wydarzenie w Klubie Wytwórnia odwołuje się do stylistyki lat 80. i 90. – Ponadczasowe hity Kraftwerk czy Pet Shop Boys zostaną na nowo zinterpretowane przez Kamp!, jeden z najważniejszych zespołów muzyki elektronicznej w Polsce, oraz jego gości, takich jak Izabela Trojanowska, Piotr Zioła czy Kev Fox – wyjaśnia Tercjak i zapowiada, że w festiwalowym programie nie zabraknie też innych wydarzeń muzycznych, jak choćby koncerty Charlotte Brandi czy Daniela Spaleniaka, jednak ich szczegóły dopiero poznamy. – Razem z Leszkiem Biolikiem pracujemy też nad dużym projektem, którego bohaterem będzie miasto. Wkrótce będziemy mogli powiedzieć więcej – dodaje Tercjak.

Wszystkich kart nie odkrywają też na razie Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak – kuratorki sekcji sztuk wizualnych festiwalu. Wiadomo jednak, że ich zaproszenie przyjęła Julita Wójcik, która stworzy autorską instalację w przestrzeni miejskiej.

Współistnienie to słowo wewnętrznie sprzeczne. Zawiera w sobie dwa zaprzeczenia i zaproszenie do ich przezwyciężenia. Dlatego jest tak dobrym komentarzem dla kondycji współczesnych społeczeństw i znakomitym punktem wyjścia do rozważań na temat dzisiejszej wielokulturowości Łodzi – podkreślają Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak. Do tych rozważań zaprosiły Dominikę Olszowy, Norberta Delmana, Katyę Shadkovską, Janę Shostak, Irminę Rusicka, Kaspra Lecnima, Stacha Szumskiego i Lilianę Piskorską, których prace złożą się na festiwalową wystawę w Pasażu Lido.

Sporo będzie się dziać w sekcji teatralnej, której kuratorką jest Agata Duda-Gracz. Będą to zarówno premiery jak monodram Magdaleny Kumorek czy spektakl Mariusza Zaniewskiego, ale też głośne już tytuły, jak Macbettu Teatro Sardegna i Compagnia Teatro Persona z Sardynii, Ambona ludu Wojciecha Kuczoka wyreżyserowana przez Piotra Kruszczyńskiego w poznańskim Teatrze Nowym, czy Spólnota Teatru Układ Formalny.
To na razie wybrane pozycje, szczegółowy program zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a sam festiwal odbędzie się już po wakacjach, od 6 do 14 września. Tradycyjnie już istotną część festiwalu stanowić będą wydarzenia edukacyjne – lekcje, cykle spotkań i spacerów, zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, dotyczące wielokulturowości Łodzi, które pomagają lepiej zrozumieć złożoną historię miasta.
Impreza zagości między innymi w Teatrze im. Stefana Jaracza, Klubie Wytwórnia, Fabryce Sztuki, Teatrze Muzycznym, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

– Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła około 17 tysięcy uczestników, ekwiwalent reklamowy wyniósł prawie cztery miliony. Festiwal zatem z jednej strony wpisał się na stałe w kalendarz kulturalny Łodzi, jako wydarzenie lubiane, oczekiwane i ciągle się rozwijające, z drugiej, jest doskonałym narzędziem jej promocji. Siłą festiwalu jest jego konsekwencja: od 18 lat pokazujemy, że dzielące nas różnice mogą być tym, co – paradoksalnie – nas łączy, spaja i rozwija jako wspólnotę. Że „inny” nie musi oznaczać „obcy”, nie musi być zagrożeniem, a inspiracją i okazją do rozwoju – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, realizujące program opracowany przez kuratorów. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja 400 000 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wsparcie sponsorów i partnerów.