Rusza sprzedaż biletów

Bilety na wydarzenia FŁ4K są dostępne w sprzedaży od 12 sierpnia.

 

Muzyczne otwarcie z ukraińską nutą i poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Janusza Różewicza; performens i pokaz na motywach „Nie ma” Mariusza Szczygła w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego i z udziałem autora ; premierowe „Miejskie Ziółka”; „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”; ostatni romantycy: Karaś i Rogucki; pierwsze koncertowe wykonanie ścieżek dźwiękowych z filmów łódzkiej WFO na zamknięcie – tak w skrócie przedstawia się program tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Właśnie rusza sprzedaż biletów.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 września. Ceny biletów wahają się od 15 do 35 złotych. – Warto je kupić jak najszybciej, bo ze względu na pandemiczne obostrzenia liczba uczestników będzie mniejsza, niż wskazywałaby na to liczba miejsc na widowni w Teatrze Lalek Arlekin, Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki czy koncertowym studiu im. Henryka Debicha w siedzibie Radia Łódź, gdzie odbędą się tegoroczne wydarzenia – zachęca producentka FŁ4K Kamila Golik.

Atrakcją dla uczestników i wyjściem naprzeciw potrzebie zachowania społecznego dystansu będą dwa plenerowe koncerty w rzadko udostępnianym radiowym ogrodzie.

W programie są także wydarzenia bezpłatne, wymagające jedynie wcześniejszej rezerwacji: koncert klimatycznego niemieckiego multiinstrumentalisty Niklasa Paschburga; spacer szlakiem Łodzi, której nie ma; warsztaty taneczne Gaga / people z izraelską artystką Adi Weinberg i cyrkowe warsztaty dla dzieci oraz swingująca Potańcówka z Big Bandem Akademii Muzycznej w Parku Ocalałych. Bezpłatnie będzie można wziąć udział także w towarzyszącym FŁ4K performatywnym czytaniu dramatu Antoniego Czechowa „Płat-ON/OFF” w Teatrze Nowym.

Otwarty dla publiczności jest pokaz „Widma, Fotografie, Wspomnienia” na motywach „Nie ma” Mariusza Szczygła wieczorem w niedzielę 6 września w OFF Piotrkowska; nielimitowana widownia może także zasiąść przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych oraz przy radioodbiornikach. Posłuchać i zobaczyć będzie można: Niklasa Paschburga oraz wykładowców i studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej, wykonawców koncertu „WFO goes jazzy!”. Na antenie Radia Łódź transmitowany będzie także koncert duetu Karaś/Rogucki, natomiast na facebookowym profilu FŁ4K będzie można obejrzeć na żywo streaming z performance’u „Siostry” i spotkania z Mariuszem Szczygłem.

Pandemia pokrzyżowała organizatorom plany zaproszenia artystek z Ukrainy i Rosji, na których przyjazd mieli nadzieję jeszcze w czerwcu, ogłaszając program. – Musiałyby odbyć obowiązkową kwarantannę – tłumaczy Kamila Golik.

Organizatorem Festiwalu, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Przyszłość bez powrotu” jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w kwocie 300 tys. złotych, dotacja celowa Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 110 tys. złotych oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku są to m.in. Rossmann, MCKB, BUDOMAL, Veolia, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadorowie Niemiec, Ukrainy i Izraela, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.