Koncert otwarcia: "Astronomia poety. Baczyński" i "List do Ciebie"

 

Podwójne spotkanie z muzyką i poezją na scenie plenerowej Radia Łódź. Na oba wydarzenia obowiązuje wspólny bilet.

 

Kwadrofonik Koteluk Fot.Ksawery Zamoyski www

Fot. Ksawery Zamoyski

Bestsellerowy album „Astronomia poety. Baczyński” z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik ukazał się 24 lipca tego roku i od razu trafił na szczyty list sprzedaży.

Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, który jest również autorem aranżacji.

Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane – mówią artyści.

Wydawcą albumu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, dystrybutorem: Warner Music Poland.

 

Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach „Debiut roku”, „Artystka roku”, „Album roku – pop alternatywny” oraz wielu prestiżowych nagród. Popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się
w 2012 r. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 r., ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces jej debiutanckiego krążka. Jesienią 2018 r. ukazała się trzecia płyta artystki – „Migawka”, która została wyróżniona Fryderykiem 2019 w kategorii „Album roku – pop alternatywny”. Mela ma na swoim koncie setki koncertów w ramach festiwali i autorskich tras koncertowych. Współpracowała m.in. z Czesławem Mozilem, Hanią Rani, Smolikiem, Danielem Bloomem czy Fiszem.

Kwadrofonik – laureat Paszportu „Polityki”; dzięki niekonwencjonalnemu instrumentarium jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Zespół tworzą pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik oraz perkusiści Magdalena Kordylasińska-Pękala i Piotr Maślanka (od 2020 r.). Kwadrofonik ma na koncie liczne nagrody, w tym Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, nagrodę Europejskiej Unii Radiowej, zwycięstwo w konkursie Folkowy Fonogram Roku za debiutancki album „Folklove” oraz „Requiem ludowe” z udziałem Adama Struga. Występowali w większości krajów europejskich, w Azji i obu Amerykach, m.in. w słynnym Carnegie Hall czy w Filharmonii Berlińskiej. Grali podczas festiwali folkowych i muzyki współczesnej, a także na scenach filharmonicznych oraz offowych. Współpracowali m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Janem Komasą czy Arturem Rojkiem.

 

3 września_20.00

 

Dagadana small

 

„List do Ciebie" to trzeci studyjny album grupy DAGADANA, łączący charakterystyczne dla zespołu brzmienia z poezją mało znanego w Polsce Janusza Różewicza – brata Tadeusza i Stanisława.

Starannie wybrane teksty przenikają się świetnie z warstwą muzyczną, łączącą, jazz, folk i elektronikę.

Z pomocą muzyki DAGADANA podkreśla piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie pozwoli wierszom Janusza Różewicza trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety.

Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski (wcześniej współpracował m.in. z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania oraz z Anną Marią Jopek). 

 

DAGADANA od ponad 12 lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music, pozostając jednocześnie ambasadorem słowiańskiej kultury: zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Podczas występów przekracza granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce jest początkiem mistycznej przygody, wymiany dziejącej się między ludźmi.

Zespół grał na takich festiwalach jak Glastonbury (UK), Virada Cultural (Brazylia), Shanghai World Music (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), Open'er czy Woodstock  (Polska).

Na jesieni ukaże się nowy album DAGADANY z pieśniami życzeniowymi z Ukrainy i Polski.

 

Facebook
Instagram
Soundcloud
Spotify

 

3 września_18.30

 

Radio Łódź - scena plenerowa, Narutowicza 130

 

WYPRZEDANE


---

Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych Festiwalu Łódź Czterech Kultur w 2020 roku w okresie epidemii Covid-19. Każdy uczestnik jest zobowiązany na jego mocy do złożenia obsłudze widowni pisemnego oświadczenia, zawierającego informacje o stanie zdrowia. Regulamin i oświadczenie można pobrać tu.