Home

FŁ4K 2020 za nami!

W wydarzeniach na żywo wzięło udział ponad 1100 osób; blisko 58 tysięcy zasiadło przed radioodbiornikami, ekranami komputerów i smartfonów.

"Astronomia poety. Baczyński" w wykonaniu Meli Koteluk i Kwadrofonik oraz "List do Ciebie" i Dagadana na muzyczno-poetyckie otwarcie; performens i pokaz na motywach „Nie ma” Mariusza Szczygła w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego i z udziałem autora; premierowe „Miejskie Ziółka”; doceniona przez krytyków „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”; ostatni romantycy: Karaś i Rogucki; pierwsze koncertowe wykonanie ścieżek dźwiękowych z filmów łódzkiej WFO – mimo pandemicznych ograniczeń Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020 pod znaczącym hasłem „Przyszłość bez powrotu” zaoferował uczestnikom dużą dawkę dobrej kultury miejskiej.

 

 

W czwartek 3 września na scenie plenerowej Radia Łódź wystąpili: DAGADANA z piosenkami do tekstów Janusza Różewicza z płyty „List do Ciebie” oraz Mela Koteluk i Kwadrofonik z projektem „Astronomia poety. Baczyński”. Było to drugie spotkanie artystów z publicznością po lipcowej premierze albumu w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Fot. Mikołaj Zacharow

 

Także w piątek w Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha można było usłyszeć Niklasa Paschburga. Niemiecki multiinstrumentalista, prawdziwy magik sceny muzycznej, łączy muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną. Polskim słuchaczom znany jest m.in. ze swojej współpracy  z Misią Furtak.

 

Fot. Mikołaj Zacharow

 

W piątek 4 września w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć doceniony przez krytykę spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z repertuaru Teatru Łaźnia Nowa, przygotowany we współpracy z sopockim Teatrem na Plaży. Zbierająca doskonałe recenzje sceniczna opowieść o utalentowanej poetce żydowskiego pochodzenia przyciąga zmiennością losów Zuzanny Ginczanki i poetycką formułą, w ramach której występująca w monodramie Agnieszka Przepiórska jest swoistym „negatywem” tytułowej bohaterki.

 

Fot. HaWa

 

W sobotę 4 września FŁ4K zaprosił swoich najmłodszych uczestników na warsztaty cyrkowe. Nieco starsi mogli wybrać się na Potańcówkę w Parku Ocalałych z Big Bandem Akademii Muzycznej. Na repertuar plenerowego dancingu złożyły się klasyczne jazzowe utwory m.in. Glenna Millera i Duke’a Ellingtona. Można było usłyszeć „Spain” Chicka Corei, zatańczyć walca do „Yesterday” Beatlesów i muzyki Wojciecha Kilara z „Ziemi Obiecanej oraz potupać nogą przy „Sing, sing, sing” Gene’a Krupy.

Wielbiciele tańca mogli też wziąć udział w realizowanych we współpracy z Ambasadą Izraela w Warszawie warsztatach tanecznych Gaga / people, prowadzonych przez Adi Weinberg.

Dla spragnionych ruchu Festiwal przygotował także dwa spacery szlakiem Łodzi, której nie ma. Wspólnie z przewodniczką uczestnicy odwiedzili miejsca, które zostały zmienione, zniknęły lub nigdy nie powstały, choć istniały w planach.

 

Fot. HaWa i Mikołaj Zacharow

 

W sobotnie i niedzielne popołudnie, w ramach sekcji „sztuki wizualne”, można było zobaczyć performens „Siostry”, przygotowany przez twórców Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła „Nie ma”. Po performensach autor spotkał się z publicznością.

 

Fot. HaWa

 

W niedzielny wieczór w OFF Piotrkowska odbył się pokaz audiowizualny „Widma, Fotografie, Wspomnienia”, prezentujący fragment spektaklu „Nie ma”, z projekcjami i muzyką na żywo.

 

Fot. HaWa

 

Także w sobotę i niedzielę na scenie Teatru Lalek Arlekin odbyły się premierowe pokazy spektaklu zrealizowanego w koprodukcji FŁ4K i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu: „Miejskie ziółka”. Muzyczny spektakl przedstawia postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery betonowej metropolii przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Spektakl wyreżyserowała Natasza Sołtanowicz, wystąpili: Joanna Osyda, Karol Kossakowski i Kacper Sasin.

 

Fot. HaWa

 

W sobotni burzowy wieczór wystąpił duet Karaś / Rogucki, łączący dwie odmienne wrażliwości i dwie metryki. „Motoryzacyjno-katastroficzne erotyki” z płyty „Ostatni bastion romantyzmu” wybrzmiały na scenie plenerowej Radia Łódź i na jego antenie.

 

Fot. Mikołaj Zacharow

 

Finałem Festiwalu był niedzielny koncert „WFO goes jazzy!”, podczas którego wykładowcy i studenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi wykonali ścieżki dźwiękowe do filmów pochodzących z archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, skomponowane m.in. przez Krzysztofa Komedę, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

 

Fot. Mikołaj Zacharow

 

Ostatnim akordem tegorocznej edycji był koncert przeznaczony dla najmłodszych uczestników Festiwalu: "Nutkosfera i Drobnutki - CeZik dzieciom akustycznie" w niedzielę 13 września.

 

Fot. Marta Lityńska

 

Do zobaczenia w przyszłym roku!