Home

Rusza Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020

Jutro (w czwartek 3.09) rusza Festiwal Łódź Czterech Kultur. Na uczestników czekają spektakle, koncerty, warsztaty, spacery, a nawet plenerowa potańcówka.

– W maju mieliśmy wątpliwość, czy uda nam się zrealizować chociaż część planów na ten rok. Jeszcze w lipcu okazało się, że ze względu na reżim epidemiologiczny musimy zrezygnować z koncertów dopiętych już niemal na ostatni guzik – mówi Kamila Golik, producentka festiwalu. – Ale udało się: startujemy pełni optymizmu i z wielką radością, że Festiwal odbędzie się z udziałem publiczności.

Uczestnicy FŁ4K będą musieli stosować się do zaostrzonych rygorów: pamiętać o maseczkach, zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i złożeniu oświadczeń dotyczących stanu zdrowia. Organizatorzy nie zapomnieli także o tych, którzy z różnych powodów nie mogą lub obawiają się wziąć udział w wydarzeniach na żywo – będą mogli wysłuchać ich na antenie Radia Łódź lub obejrzeć online.

Scena muzyczna FŁ4K

W czwartek 3 września na otwarcie Festiwalu na scenie plenerowej Radia Łódź wystąpią: Mela KotelukKwadrofonik z projektem „Astronomia poety. Baczyński” – będzie to drugie wykonanie koncertu przed szeroką publicznością – oraz DAGADANA z piosenkami do tekstów Janusza Różewicza z płyty „List do Ciebie”. Koncert będzie częściowo transmitowany, a częściowo retransmitowany przez Radio Łódź.

KONCERTOTWARCIA FL4K20 NET

 

W piątek 4 września w Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha będzie można usłyszeć Niklasa Paschburga. W utworach z płyt „Oceanic” i „Svalbard” niemiecki multiinstrumentalista łączy muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną. Polskim słuchaczom znany jest m.in. ze swojej współpracy  z Misią Furtak. Koncertu będzie można wysłuchać na antenie Radia Łódź i obejrzeć w mediach społecznościowych.

W sobotę 5 września gratka dla fanów duetu Karaś / Rogucki, łączącego dwie odmienne wrażliwości i dwie metryki. „Motoryzacyjno-katastroficzne erotyki” z płyty „Ostatni bastion romantyzmu” wybrzmią na scenie plenerowej Radia Łódź i na jego antenie.

Niedziela 6 września przyniesie wyjątkowe wydarzenie muzyczne: po raz pierwszy w koncertowym wykonaniu wykładowców i studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi będzie można usłyszeć ścieżki dźwiękowe do filmów z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych. Jeśli wymienić nazwiska kompozytorów: Komeda, Kilar, Penderecki, Hertel czy Poznakowski, nie trzeba dodawać już wiele; wystarczy powiedzieć, że koncertu można będzie wysłuchać w Studiu Debicha, na antenie Radia Łódź i obejrzeć w mediach społecznościowych.

 

WFO FL4K20 NET

 

Widownia ostatniego z festiwalowych koncertów będzie… niepełnoletnia. W niedzielę 13 września znany z repertuaru dla starszych słuchaczy internetowy artysta CeZik zaprezentuje zestaw piosenek dla dzieci dających nie tylko dużo radości, ale i solidną porcję wiedzy o świecie i wszechświecie.

Dla najmłodszych FŁ4K ma jeszcze sobotnie warsztaty cyrkowe, dla nieco starszych: Potańcówkę w Parku Ocalałych z Big Bandem Akademii Muzycznej. Na repertuar plenerowego dancingu złożą się klasyczne jazzowe utwory Glenna Millera i Duke’a Ellingtona. Będzie można usłyszeć „Spain” Chicka Corei, zatańczyć walca do „Yesterday” Beatlesów i muzyki Wojciecha Kilara z „Ziemi Obiecanej oraz potupać nogą przy „Sing, sing, sing” Gene’a Krupy.

Wielbiciele tańca mogą też wziąć udział w realizowanych we współpracy z Ambasadą Izraela w Warszawie warsztatach tanecznych Gaga / people, prowadzonych przez Adi Weinberg.

 

Teatr i sztuki wizualne

 

Tradycyjnie już Festiwal Łódź Czterech Kultur intensywnie akcentuje obszar teatru i sztuk wizualnych.

„Miejskie ziółka” to koprodukcja FŁ4K i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Muzyczny spektakl przedstawia postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery betonowej metropolii przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Reżyserką spektaklu jest Natasza Sołtanowicz; wespół z Joanną Kowalską, autorką dramaturgii i tekstów piosenek, stworzyły scenariusz historii, w której człowiek traci kontrolę. Na scenie łódzkiego Teatru Lalek Arlekin 5 i 6 września będzie można zobaczyć Joannę Osydę, Karola Kossakowskiego i Kacpra Sasina.

 

MIEJSCKIEZIOLKA FL4K20 NET

 

4 września w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki doceniony przez krytykę spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z repertuaru Teatru Łaźnia Nowa, przygotowany we współpracy z sopockim Teatrem na Plaży.

Opowieść o utalentowanej poetce żydowskiego pochodzenia przyciąga zmiennością losów Zuzanny Ginczanki i poetyckąformułą, w ramach której występująca w monodramie z tekstem Piotra Rowickiego w reżyserii Anny Gryszkówny Agnieszka Przepiórska jest swoistym „negatywem” tytułowej bohaterki.

Z obszarem teatru związane jest także online’owe spotkanie z profesor Anną Kuligowską-KorzeniewskąElżbietą Manthey w sobotę 5 września z okazji 100-lecia prapremiery „Dybuka” Szymona An-skiego w wykonaniu Trupy Wileńskiej oraz 95-lecia polskiej prapremiery sztuki w Teatrze Miejskim w Łodzi.

Także podczas FL4K w sekcji „sztuki wizualne” po raz pierwszy na żywo będzie można zobaczyć fragment performensu przygotowanego przez twórców Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła „Nie ma”. Na scenie łódzkiego Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w kameralnej atmosferze będzie można zobaczyć historię sióstr Ludwiki i Zofii Woźnickich: polskich pisarek i tłumaczek pochodzenia żydowskiego. Poruszająca opowieść o bliźniaczych siostrach, ich wzajemnej miłości, przywiązaniu i tragicznych samobójczych śmierciach została wyreżyserowana przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską, będącą jednocześnie – wespół z kuratorką festiwalowej sekcji sztuk wizualnych Agnieszką Zawadowską – autorką scenariusza. W rolach sióstr występują Joanna PrzybyłowskaMałgorzata Majewska. Na scenie będzie można zobaczyć także samego Mariusza Szczygła, który po performensach, zaplanowanych na 5 i 6 września, spotka się z publicznością. W niedzielę 6 września wieczorem w przestrzeni OFF Piotrkowska odbędzie się natomiast otwarty dla publiczności pokaz „Widma, Fotografie, Wspomnienia”, oparty o fragmenty wideo ze spektaklu „Nie ma”, uzupełnione o projekcje i muzykę.

 

NIEMA FL4K20 NET

 

Spragnionym ruchu przed i po festiwalowych koncertach i spektaklach Festiwal poleca Spacer szlakiem Łodzi, której nie ma. Wspólnie z przewodniczką Justyną Tomaszewską uczestnicy odwiedzą miejsca, które zostały zmienione, zniknęły lub nigdy nie powstały, choć istniały w planach.

 

Bilety na ostatnie wolne miejsca można jeszcze kupować za pośrednictwem platformy bilety24.pl. Rezerwacje na wydarzenia nieodpłatne są przyjmowane mailowo.

Organizatorem Festiwalu, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Przyszłość bez powrotu” jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w kwocie 300 tys. złotych, dotacja celowa Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 110 tys. złotych oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku są to m.in. Rossmann, MCKB, BUDOMAL, Veolia, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadorowie Niemiec, Ukrainy i Izraela, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.