Home

Mela Koteluk i Kwadrofonik na otwarcie FŁ4K 2020

„Astronomia poety. Baczyński” w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik oraz DAGADANA i „List do Ciebie” otworzą tegoroczną edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Dwóch poetów: Krzysztof Kamil Baczyński i Janusz Różewicz – najstarszy i najmniej znany z trzech braci Różewiczów, ich pierwszy krytyk. Obaj zginęli w 1944 roku: jeden w Warszawie, drugi w Łodzi. Obaj stracili szansę na to, by ich poezja mogła wybrzmiewać dłużej, mocniej i pełniej. Obaj dali świadectwo niezwykłej wrażliwości na słowo, zaklęte w nim emocje i piękno otaczającego świata. Mimo wojennych życiorysów autorów, próżno jednak szukać w koncertowych utworach śladów wojny – jeśli są, to tylko jako pretekst do rozmowy o miłości, wolności i tęsknocie; uniwersalnych uczuciach, które towarzyszą nam niezależnie od czasu i miejsca.

Na FŁ4K Baczyński i Różewicz spotkają się niezamierzenie, ale i nieprzypadkowo.

– Pandemia w ostatniej chwili pokrzyżowała nasze plany na otwarcie – mówi Kamila Golik, producentka Festiwalu.

Pierwotnie przed łódzką publicznością miały wystąpić: ukraińska raperka alyona alyona i Superalisa – ekscentryczna i niezwykle oryginalna artystka z Tatarstanu. Na miesiąc przed festiwalem okazało się jednak, że będą musiały odbyć kwarantannę, co wykluczyło przyjazd. – Żeby nie zawieść coraz liczniejszej publiczności ukraińskiej i grupy tych fanów Festiwalu, którym kultura naszych wschodnich sąsiadów jest bliska, od razu zwróciliśmy się do DAGADANY – wspomina Kamila Golik. Muzyka grupy to charakterystyczne folkowo-jazzowo-elektroniczne brzmienia z ukraińską nutą.

Jednocześnie w końcu lipca na polski rynek muzyczny przebojem wdarł się projekt Meli Koteluk i Kwadrofonik z albumem „Astronomia poety. Baczyński” – na FŁ4K po raz pierwszy szeroka publiczność będzie mogła usłyszeć go na żywo. Wówczas Dagadana zaproponowała wykonanie piosenek ze swojego albumu z 2014 roku „List do Ciebie” do tekstów Janusza Różewicza. Powstała z tego wyjątkowa całość.

Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu „Astronomia poety. Baczyńśki” są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, który jest również autorem aranżacji.

Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane – mówią artyści.

Intencją DAGADANY jest natomiast, by wiersze Janusza Różewicza trafiły do jak najszerszej publiczności. Muzycy przetłumaczyli wiersze poety na ukraiński i angielski i nie ustają w dążeniach, by wyśpiewać je także w innych językach. Projektowi kibicuje rodzina autora.

Na scenie plenerowej w ogrodzie Radia Łódź artyści z zespołu DAGADANA pojawią się 3 września o 18.30. Melę Koteluk i Kwadrofonik będzie można usłyszeć o 20.00.

Bilety są dostępne w serwisie bilety24.pl i stacjonarnie w Centrum Dialogu w Łodzi.

---------------- 

Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Popularność zyskała m.in. za sprawą albumu „Spadochron”, który ukazał się w 2012 r. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 r., osiągnął status podwójnej platynowej płyty i powtarzył sukces debiutanckiego krążka. Jesienią 2018 r. ukazała się trzecia płyta artystki – „Migawka”, która została wyróżniona Fryderykiem 2019 w kategorii „Album roku – pop alternatywny”. Ma na swoim koncie setki koncertów w ramach festiwali i autorskich tras koncertowych.

Kwadrofonik – laureat Paszportu „Polityki”; dzięki niekonwencjonalnemu instrumentarium jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Zespół tworzą pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik oraz perkusiści Magdalena Kordylasińska-Pękala i Piotr Maślanka (od 2020 r.). Kwadrofonik ma na koncie liczne nagrody, w tym Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, nagrodę Europejskiej Unii Radiowej, zwycięstwo w konkursie Folkowy Fonogram Roku za debiutancki album „Folklove” oraz „Requiem ludowe” z udziałem Adama Struga.

DAGADANA od ponad 12 lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music, pozostając jednocześnie ambasadorem słowiańskiej kultury: zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Podczas występów przekracza granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce jest początkiem mistycznej przygody, wymiany dziejącej się między ludźmi.

Zespół grał na takich festiwalach jak Glastonbury (UK), Virada Cultural (Brazylia), Shanghai World Music (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), Open'er czy Woodstock  (Polska).