PROGRAM

Ginczanka. Przepis na prostotę życia

Ginczanka Przepis na prostot ycia fot Dawid cigalski 5

 

Po rosyjsku Suzanna, po hebrajsku i w jidysz Szoszana, a po polsku – Zuzanna. Zuzanna Ginczanka, znana także jako Zuzanna Polina Gincburg, była piękna, utalentowana i podziwiana. Mówiono: „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować. Była ulubienicą Juliana Tuwima i Witolda Gombrowicza. Publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”, współpracowała ze „Szpilkami”. Spotykała się ze skamandrytami w restauracji Ziemiańskiej w Warszawie, a z Witoldem Gombrowiczem – w kawiarni Zodiak.

Ostatni rok życia spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo. Zginęła w wieku 27 lat.

Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w witrynie sklepu w Równem. Żywa reklama zbliżających się Świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?

 

TEKST: Piotr Rowicki
REŻYSERIA: Anna Gryszkówna
SCENOGRAFIA, KOSTIUM: Anna-Maria Karczmarska
MUZYKA: Michał Lamża
KONSULTACJA MERYTORYCZNA: dr Agata Araszkiewicz
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Mateusz Gierc
WYSTĘPUJE: Agnieszka Przepiórska
PRODUKCJA: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr na Plaży w Sopocie
PREMIERA: 6–7–8 marca 2020, Teatr Łaźnia Nowa

 

https://www.laznianowa.pl/art/ginczanka

 

4 września_18.00
Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
 

 

WYPRZEDANE

 

4 września_20.00
Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

 

WYPRZEDANE


---

Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych Festiwalu Łódź Czterech Kultur w 2020 roku w okresie epidemii Covid-19. Każdy uczestnik jest zobowiązany na jego mocy do złożenia obsłudze widowni pisemnego oświadczenia, zawierającego informacje o stanie zdrowia. Regulamin i oświadczenie można pobrać tu.