fot. Maurycy Stankiewicz
Wyprodukowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie spektakl „Nie ma” w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, którego premiera na internetowej platformie została zaplanowana na sierpień tego roku dla upamiętnienia 70. rocznicy powstania teatru, jest dla Festiwalu punktem wyjścia do eksploracji nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike książki Mariusza Szczygła w kolejnych przestrzeniach. Wychodząc z Internetu, wchodzimy w przestrzeń Miasta. Sprawdzamy, w jaki sposób świat braku, świat „nie ma” przenosi się z sieci na powracające do życia i pracy ulice; jak kultura, która „zeszła do online’u”, znów namawia widza na osobiste spotkanie; jakie bariery i lęki stoją między performensem a uczestnikiem widowiska; jak uzewnętrznia się jego „nie ma”.
Fenomen książki Mariusza Szczygła nie tkwi w tym, że dostała tak liczne nagrody, ale w tym, że uruchamia w ludziach mocne wspomnienia i głębokie pytania. Kluczem do naszych artystycznych poszukiwań jest performatywna przestrzeń książki i zbliżenie się do fenomenu pamięci. To osobista przestrzeń każdego z nas / naszych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było / co mieliśmy / co istniało.
Siostry
live performance
Opisana w bestsellerowej książce Mariusza Szczygła „Nie ma” historia Ludwiki i Zofii Woźnickich, polskich pisarek i tłumaczek pochodzenia żydowskiego; poruszająca opowieść o bliźniaczych siostrach, ich wzajemnej miłości, przywiązaniu i tragicznych samobójczych śmierciach przeniesiona na scenę przez artystów Teatru Żydowskiego im Estery Rachel i Idy Kamińskich, z osobistym udziałem autora.
WYKONANIE: Joanna Przybyłowska/ Małgorzata Majewska/ Jerzy Walczak / Mariusz Szczygieł
AUTORKI: Agnieszka Lipiec/Agnieszka Zawadowska
W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”
Mariusz Szczygieł / spotkanie z publicznością
Między słowami prawdziwych, przejmujących historii ludzkiego życia, znikania i pustki, którą zostawiają po sobie, Mariusz Szczygieł ukrywa własną opowieść. Wspólne dla wszystkich: intymność wspomnień i dotkliwość braku stają się okazją do rozmów z czytelnikami.
Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela
Bilety są dostępne wyłącznie online.
5 września_18.00
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
WYPRZEDANE |
6 września_18.00
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
WYPRZEDANE |
Widma/ Fotografie/ Wspomnienia
pokaz audiowizualny w przestrzeni miasta
Relacja/ bliskość/ zacieranie się granic/ uczucie/ wspomnienie
Ci, którzy umarli i mieszkają teraz u Nas
Każdy z nas który ma w sobie pustą/ wolną przestrzeń w której zamieszkują ci, których nie ma/
których kochaliśmy/ kochamy
Fragmenty video ze spektaklu „NIE MA” uzupełnione o projekcje i muzykę.
TWÓRCZYNIE/TWÓRCY: Agnieszka Lipiec, Agnieszka Zawadowska, Jacqueline Sobiszewski, Adam Rosołowski, Jan Miklaszewski, Justyna Pankiewicz, Antonina Benedek, Jacek Sienkiewicz / RECOGNITION, Tomek Banach
5 września_21:00
OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140
Pokaz jest bezpłatny i otwarty dla publiczności
we współpracy z: